Mika Cimolini
Področja:
Sem diplomirana inženirka arhitekture. Trenutno sem zaposlena kot poslovni vodja programa Centra za kreativnost, ki deluje v okviru Muzeja za arhitekturo in oblikovanje, kjer se ukvarjam z razvojem kreativnih industrij. To je prva nacionalna interdisciplinarna platforma, ki povezuje, promovira, predstavlja in podpira dejavnosti in razvoj slovenskega kulturnega in kreativnega sektorja. Zadnja štiri leta sem razvijala programe za odkrivanje potencialov družbene in ekonomske vrednosti kreativnega sektorja v Sloveniji ter krepitev vezi med kreativnimi in poslovnimi, znanostjo, izobraževanjem in drugimi sektorji.
Delujem pa tudi v okviru lastnega podjetja Hikikomori, ki sem ga ustanovila, da bi se osredotočila na združevanje arhitekture z multimedijo, računalniško animacijo in proizvodnjo digitalnih vsebin.
Diplomirala sem na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani, kjer sem se najprej zaposlila kot asistentka profesorja. Na inštitutu Berlage na Nizozemskem sem pridobila magisterij iz arhitekture z raziskavo, ki se osredotoča na implementacijo strategij produktnega oblikovanja in marketinških strategij v arhitekturne organizacije. Kariero sem začela kot novinarka na nacionalni televiziji, v oddaji Studio City s prispevki o umetnosti in arhitekturi. Po študiju na Nizozemskem sem ustanovila svoj mednarodni arhitekturni biro – Elastik, in kot predavateljica gostovala na različnih arhitekturnih šolah po Evropi. Bila sem članica nacionalnih kulturnih strokovnih svetovalnih komisij pri Ministrstvu za kulturo in članica upravega odbora Zbornice arhitektov in prostorskih načrtovalcev Slovenije.
V Centru za kreativnost se kot poslovni vodja programa zadnja štiri leta ukvarjam z zasnovo programa prve nacionalne platforme za razvoj kreativnega sektorja. (več na www.czk.si). Poleg splošne programske usmeritve, sem zasnovala predvsem naslednje programe:
– znak odličnosti “Made in Slovenia”, ki ga podeljujemo izdelkom, ki predstavljajo dobre prakse slovenskih kreativcev in podjetij, ki delujejo v kreativnem sektorju.
– kurirala in zasnovala sem razstave sodobnega slovenskega oblikovanja Prihodnost bivanja – 35 razstav v 25 državah, v sodelovanju z Ministrstvom za zunanje zadeve v času presedovanja Slovenije svetu EU,
– “Prenos veščin” – predavanja, osebno svetovanje in mreženjski dogodki, ki predstavljajo izkušnje in karierne poti uveljavljenih kreativcev in poslovnežev (kot so Lara Bohinc, Jasmina Cibic, Robert Lešnik idr.). s katerim smo promovirali vrednost kreativnega sektorja,
– kuriram naslednje razstave: vsako-letna predstavitev slovenskega oblikovanja na Milano Design Week, z izborom sodobne produkcije slovenskih oblikovalcev in neodvisnih izdelovalcev pohištva in dodatkov za dom, Prihodnost bivanja (2021), Odprti smo (2019 – Milano, Paris, Oslo), the Circle (2020 – Danska). Tunel 29 – Oblikovanje za post-apokaliptični svet (2020 -2021, Ljubljana, Milano) ter “Novi časi”, ki jo bomo predstavili v letu 2022.
zasnova in izdelava oblikovalskih natečajev, odprtih razpisov, sodelovanja med oblikovalci in podjetji, izobraževanj in konferenc o modi, kreativnem turizmu itd.
Kot soustanoviteljica in direktorica podjetja Hikikomori d.o.o. se ukvarjam z razvojem arhitekturnim projektov. Kombinacija arhitekture in multimedije se najbolje odraža v razstavnih zasnovah, v katerih je interaktivna instalacija združena s prostorsko postavitvijo fizičnih elementov in gradi na edinstveni izkušnji za obiskovalca ter ga spodbuja k raziskovanju in doživljanju. Za Prirodoslovni muzej Slovenije smo ustvarili prvo znanstveno utemeljeno razstavo, ki vključuje prostorske interaktivne elemente. To je bila razstava Naše malo, veliko morje,ki je leta 2016 prejela Valvasorjevo nagrado. Trenutno pa sodelujemo na razstavi o meteoritih, kjer smo prav tako zasnovali interaktiven element razstave. Zasnovali pa smo tudi postavitve za Čebelarski muzej v Radovljici, Univerzo na Primorskem idr. Več na http://hikikomori.com/ ter na mikacimolini.com