dr. Špela Režun

Področja:
Po končani diplomi iz poslovodenja in organizacije (1999), nagrajeni s Prešernovo nagrado na EF v Ljubljani, sem se odločala, ali ostati v akademskih vodah, ali oditi v prakso. In sem odšla… V plansko-analitski oddelek podjetja Kolinska d. d., Ljubljana. Po 3 mesecih dela, me je direktor Lojze Deželak poklical v svojo pisarno in mi rekel, naj naredim kontroling. Izziv sem kot 24-letna radovednica, ki so ji neuhojene poti v veselje, sprejela. Na razpolago mi je dal različna izobraževanja doma in v tujini, ki sem se jih z veseljem udeležila, vpisala še magisterij iz računovodstva in revizije na EF v Ljubljani in ga uspešno zaključila leta 2004, z delom Organizacijska in vsebinska utemeljitev kontrolinga v podjetju. V praksi sem kontroling najprej uvedla v Kolinski d. d., potem pa me je zanimanje za vpeljevanje integriranega informacijskega sistem SAP, na modulu kontrolinga, peljalo v Ljubljanske mlekarne d. d.. Tam sem bila 2 leti pomočnica izvršne direktorice za področje strateškega poslovanja in procesov. Svoje izkušnje in znanje kontrolinga sem začela predavati v edini certificirani slovenski Šoli za kontroling (2003-2011).
Leta 2005 sem prvič postala mamica Lini in se zaljubila v svojo novo vlogo, ki sem jo leta 2007 podvojila s Tito, leta 2017 pa potrojila z Milo. Hotela sem imeti več časa za družino, zato sem se zaposlila bliže domu. Iz gospodarstva sem leta 2006 odšla v javni sektor, v socialnovarstveni zavod VDC Zasavje (www.vdc-zasavje.si), Mislila sem, da le začasno, a sem tu začutila svoj profesionalni smisel življenja, ki sem ga podkrepila s formalno izobrazbo in strokovnim izpitom na področju socialnega varstva. Delo z ljudmi, ki sprejemajo mojo podporo, za prepoznavanje lastnih virov moči, za življenje po njihovi “meri” in gradnja vključujoče družbe za VSE, mi je v veselje še danes. 7 let že vodim zasavski VDC, 2 leti pa tudi Sekcijo direktorjev Skupnosti slovenskih varstveno delovnih centrov.
Kako delovati v javni instituciji, naravnano na potrebe uporabnikov, z angažiranostjo celotnega kolektiva zaposlenih, gospodarno, vključujoče, inovativno in povezovalno, ob upoštevanju toge, nepovezane slovenske zakonodaje in nestimulativnemu plačnemu sistemu, birokraciji…, spoznavam v praksi že 15 let. Svoje izkušnje in znanje sem 10 let (2010-2020) predajala naprej tudi v Šoli za direktorje socialnovarstvenih zavodov, pod naslovom Plan kot imunski sistem vsake socialnovarstvene organizacije, Pomen jasne vizije, skupnih organizacijskih vrednost, vključujočega vodenja s cilji, integriranega informacijskega sistema, spremljanja ključnih informacij za vodenje in ustrezno posredovanje povratnih informacij za zaposlene, so ključni gradniki močnega imunski sistem vsake organizacije, gospodarske ali negospodarske.
Z veseljem se še vedno izobražujem, spoznavam, preizkušam neznano. Rada sodelujem pri sistemskih spremembah, premikih, ki so skladni z mojimi vrednotami in prepričanji. Verjamem, da je vsak človek lahko zmagovalec, če se trudi vztrajno, pošteno, po svojih najboljših močeh dosegati cilje. Cilj je laže doseči, če se povezuješ, sodeluješ s sočlovekom. Družba naj bi vsakemu človeku, ne glede na spol, raso, vero, invalidnost, starost ali politično prepričanje dala priložnost za svobodno življenjsko popotovanje. Priložnost za življenje, v katerem lahko vsak osmisli prehojeno pot od zibelke do groba in dodaja kamenčke v mozaik dobre človeške družbe.