dr. Helena Motoh

dr. Helena Motoh

{Name + first and last name: 1}

Po izobrazbi sem napol filozofinja in napol sinologinja (z doktoratom na Oddelku za filozofijo), po zaposlitvi sem razpeta med ZRS Koper, kjer raziskujem, in Filozofsko fakulteto v Ljubljani, kjer predavam. Morda torej ni čudno, da me tudi raziskovalno zanimajo predvsem prostori vmesnosti, še posebej na relaciji med Evropo in Azijo. Raziskovalno se jim posvečam v projektih, kjer s kolegi preučujemo azijske predmete v slovenskih zbirkah. Vodim enega od njih, projekt “Življenje Skuškove zbirke”.

 

Diplomirala sem iz filozofije (A) in sinologije (B) na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani (2001), kjer sem l. 2006 pridobila doktorat znanosti s področja filozofije. Zaposlena sem kot višja znanstvena sodelavka na Znanstveno-raziskovalnem središču Koper (od 2008) in kot docentka na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani (od 2020, kot gostujoča predavateljica od 2014). Pred tem sem predavala tudi na Oddelku za indijske in daljnevzhodne študije Filozofske fakultete Univerze v Zagrebu (2006-2014), na Fakulteti za humanistične študije Univerze na Primorskem (2008-2016) in na Fakulteti Juraja Dobrile v Pulju (2016-2017).

Od leta 2017 pri ZRS Koper vodim Center za azijske študije, in sem od l. 2023 kot predstavnica zaposlenih tudi članica upravnega odbora ZRS Koper. V letih 2019–2022 sem bila članica Sveta za znanost in tehnologijo Republike Slovenije. Sem urednica znanstvene revije Poligrafi.

V preteklem obdobju sem bila predvsem raziskovalno aktivna v okviru projektov: Slovenske misijonarke v Indiji: pozabljeno poglavje v medkulturnih odnosih (2017–2020, vodja projekta dr. Ana Jelnikar), Vzhodnoazijske zbirke v Sloveniji: vpetost slovenskega prostora v globalno izmenjavo predmetov in idej z Vzhodno Azijo (2018–2021, vodja projekta dr. Nataša Vampelj Suhadolnik), Osiroteli predmeti: obravnava vzhodnoazijskih predmetov izven organiziranih zbirateljskih praks v slovenskem prostoru (2021–; vodja projekta dr. Nataša Vampelj Suhadolnik). Vodila sem bilateralni projekt s Tehniško Univerzo v Gradcu, Uporaba novih tehnologij pri predstavitvi vzhodnoazijskih zbirk v slovenskih muzejih (2020–2022), in trenutno vodim nacionalni raziskovalni projekt Življenje Skuškove zbirke: od dnevne sobe do virtualnega muzeja (2023–2026).

Kontaktiraj strokovnjakinjo

"*" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.