Veronika Bastl
Področja:
Zavest, Človek, Ženska.
Dipl. ekotehnologija in okoljevarstveni tehnik, prostovoljka, aktivistka, Slovenska Arctic Angel, poklicni palček v uradni Božičkovi vasi na Finskem, kristaloterapevtka, vodička po potovanjih v globine sebe in magičnost Arktičnega okolja (Arctic guide), v širokem pogledu pa ekotehnologinja s fokusom na raziskovanju in ozaveščanju reševanja raznolikosti in sistematičnosti problematike podnebnih sprememb in drzna v intuitivnih skokih za življenjskimi priložnostmi lokalno in globalno.
Mlada Ženska, ki ji je mar za danes in verjame v prihodnost življenja na planetu Zemlja, kot civilizacije ljubezni.
“Bodoča in zelo zagreta okoljevarstvenica”, so mi recenzenti dejali na javnem zagovoru nacionalno nagrajene raziskovalne naloge: »Ali so naravne vrednote tudi naše vrednote?«, ko sem bila stara 17 let. Na Fakulteti za Varstvo okolja Velenje sem z odličjem diplomirala (2022) na področju podnebnih sprememb in Agende 2030. Raziskala sem vlogo in zanimanje Slovencev za globalne trajnostne projekte pod mentorstvom dr. Anje Bubik in dr. Lucije Kolar, Enost z naravnim okoljem pa mi je bila preko planinarjenja položena v zibelko.
Leta 2021 sem postala ena izmed prvih Evropskih Arctic Angels (in prva v južni Evropi), bila sem mlada delegatka na Arctic Circle Assembly v Reykjaviku ter zastopala Arctic Angels skupaj z Inuitko Iluno Sørensen, ob boku ustanoviteljic Global Choices Sally Ranney in Inge Relph, 2023 sem se udeležila prve Whole Systems delavnice na Portugalskem.
Področje okoljevarstva sem izkusila na vrsto različnih načinov, večina prostovoljno, od preprečevanja krivolova na ptice z organizacijo CABS na Cipru, vodenja delavnic za otroke skupaj z Inštitutom Complementarium (dr. Lucijo Kolar) v Sloveniji, do vodenja ravnanja z odpadki največjega kampa na Islandiji, komunikacije trajnostnega zavestnega potovanja po otoku in organizacije “swap” marketov kot ESC prostovoljka za Hosteling International Iceland, kot novinarka za spletni časopis Globetrotter Web Magazine.
Sodelovala sem na številnih projektih (razvoj prototipov, okoljska komunikacija, presoja vplivov na okolje v sodelovanju s Pravno fakulteto v Ljubljani, trajnostno podjetništvo …), kot ena izmed dveh Slovencev in najmlajša udeleženka, sem bila med več kot 1200 prijav, sprejeta v 400 udeležencev poletne šole največje Evropske iniciative na področju klimatskih sprememb EIT Climate KIC Journey 2020. Raziskovalni duh me je leta 2021 popeljal na sever Finske, kjer sem postala Arktična vodička (Certificirana s strani Lapland University of Applied Sciences, v sodelovanju z Lapland Safaris) in preko vodenja izkustev eksotičnega okolja, severnega sija in božičnih delavnic v alter egu palčka na inovativen in izkustven način, na tisoče ljudi z vsega sveta ozaveščala o pomembnosti odnosa posameznika do okolja in pomembnosti arktičnih območij za vse prebivalce sveta.
Ker verjamem, da je delo z mladimi in njihovo opolnomočenje ključnega pomena za razvoj družbe v trajnostno sem se neformalno izobrazila za mladinsko delavko pri No Excuse Slovenija ter dokončala Leadership Training by Ina Gjikondi pri George Washington center for excellence in public leadership.
Trenutno sem v aktivaciji in iskanju novih priložnosti za razvoj kariere.