dr. Ana Slavec

dr. Ana Slavec

dr. Ana Slavec - ONA VE -

Doktorica statistike in sociologinja – družboslovna informatičarka. Trenutno sem zaposlena kot docentka za na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem, kjer poučujem statistiko sodelujem pri izvajanju nacionalnega akcijskega načrta odprte znanosti, ter na raziskovalnem inštitutu InnoRenew CoE v Izoli, kjer se ukvarjam z uporabo anketnih metod na področju raziskovanja trajnostne gradnje, inovativnosti in drugih tem.
Kraj bivanja:
Koper
Ana Slavec je bila rojena leta 1985 v Šempetru pri Gorici, odraščala pa je v Izoli, kjer je obiskovala Osnovno šolo Vojke Šmuc. Leta 2004 je z odliko maturirala na Gimnaziji Koper ter se vpisala na študij sociologije – družboslovne informatike na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani (FDV), ki ga je leta 2010 zaključila s fakultetno Prešernovo nagrado.

Že med študijem se je vključila v delo na Centru za metodologijo in informatiko FDV, nato pa je bila zaposlena kot mlada raziskovalka na Centru za družboslovno informatiko in kasneje tudi v Arhivu družboslovnih podatkov. Tekom doktorskega študija je bila vključena v več domačih in mednarodnih projektov, med drugim v evalvacijo Nacionalne raziskave branosti in uteževanje Evropske družboslovne raziskave. Leta 2016 je doktorirala pod mentorstvom profesorja statistike Vasje Vehovarja in profesorja psihologije Jona Krosnicka, in sicer na temo izboljševanja ubeseditve anketnih vprašanj z jezikovnimi viri.

Trenutno je zaposlena kot docentka na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijsko tehnologije Univerze na Primorskem, kjer poučuje statistiko ter sodeluje pri izvajanju nacionalnega akcijskega načrta odprte znanosti ter kot delegatka v iniciativi Science4all zveze univerz T4EU. Dopolnilno je zaposlena kot raziskovalka na inštitutu InnoRenew CoE Center odličnosti za raziskave in inovacije na področju obnovljivih materialov in zdravega bivanjskega okolja v Izoli, kjer se raziskovalno osredotoča na uporabo družboslovnih metod in statistike na področju raziskovanja trajnostne gradnje. Vodila je bilateralni projekt o Inovacijskih dejavnostih avstrijskih in slovenskih podjetjih v gozdno-lesni verigi ter podoktorski projekt Uporaba vprašalnikov za merjenje stališč in vedenj uporabnikov stavb. Vključena je tudi v projekte s področja inovacij, digitalizacije, kulturne dediščine in drugih tem.

Je članica združenja za raziskovalne podatke Research Data Alliance (RDA), kjer je bila v letih 2019 in 2020 ambasadorka za področje inženirstva oziroma obnovljivih materialov. V tem obdobju je bila tudi članica delovne skupine Evropskega oblaka odprte znanosti (EOSC) za načela FAIR ter bila ena izmed šestih alumnov pilotne šole za skrbnike podatkov, ki sta jo organizirali RDA in Komite za podatke v znanosti v tehnologiji (CODATA), mednarodni obor, ki deluje pod okriljem Mednarodnega znanstvenega sveta.

Od leta 2015 do 2019 je bila članica upravnega odbora, od 2019 do 2021 pa nadzorne komisije društva Mlada akademija (nekdanje Društvo mladih raziskovalcev Slovenije), kjer je upravljala spletno stran in socialna omrežja ter vzpostavila delovno skupino za odprto znanost. Od leta 2018 do 2020 je so-koordinirala tudi delovno skupino za odprto znanost pri Evropskem svetu doktorskih kandidatov in mladih raziskovalcev Eurodoc, kjer je tudi opravila usposabljanje za ambasadorko odprte znanosti. Od leta 2019 dalje so-koordinira Mlado sekcijo Statističnega društva Slovenije. Aktivna je tudi v skupnosti COVID-19 Sledilnik.

Je soavtorica več poglavij v zbornikih in znanstvenih člankov, svoje delo pa redno predstavlja na različnih konferencah doma in v tujini, tudi kot vabljena predavateljica. Piše, pregleduje in ureja tudi poljudnoznanstvena besedila, med drugim na medijski mreži Metina lista, kjer je od leta 2015 do 2019 bila sovoditeljica znanstvenega podkasta MetaPHoDcast, ter na blogu Udomačena statistika, za katerega so leta 2015 s soavtorji prejeli priznanje Statističnega društva Slovenije za odličnost statističnega poročanja v medijih.

Je mama dveh vrtčevskih otrok.

Kontaktiraj strokovnjakinjo

"*" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.