Raziskava: evropske volitve 2024 v Sloveniji in enakost spolov - ONA VE - Za pravicne v Evropski hisi

Ženski lobi Slovenije in Zagovorniška skupina za pravične evropske volitve za ženske sta izvedla raziskavo, ki obravnava evropske volitve 2024 v Sloveniji z vidika enakosti spolov.

Raziskava je pokazala, da je malo tem v letošnji kampanji obravnavalo enakost spolov.

Izjema je bila tema dostopnosti splava v Evropski uniji.

Vprašanja žensk se je dotikala tudi tema vojne v Ukrajini in Gazi, a se je ženske obravnavalo predvsem kot pasivne žrtve na vojnih območjih.

Iz raziskave izhaja, da v Sloveniji na izvolitev žensk bolj kot preferenčni glas vplivajo prepoznavnost, izkušnje in vložek v kampanjo.

Ključno za izvolitev je prvo mesto na listi, saj mu pripade približno 56 % vseh preferenčnih glasov.

Če kandidatka ni na prvem mestu na listi, za njeno izvolitev sicer ni odločilen spol, ampak njena prepoznavnost, izkušnje, medijska prisotnost ter vložek dela in denarja v kampanjo kandidatke.

Se pa je v tokratni kampanji glas žensk slišal bolj kot doslej, eden “najtrših orehov” pa ostaja seksistično nasilje nad ženskami v politiki.

Ker lahko nagovarjanje žensk prinese drugačen rezultat na volitvah, predsednica Ženskega Lobija Slovenije Sonja Lokar meni, da je smiselno tudi v bodoče pritiskati na stranke, da drugače obravnavajo volivke, da jih obravnavajo resno.

Želi si, da po naslednjih evropskih volitvah slovenski premier ne bi dejal, da v Bruselj pošiljajo zgolj moškega komisarskega kandidata, ker nimajo drugega kandidata ali kandidatke. “Tako ni pametno ravnati, ker je očitno, da lahko ženske odločijo volitve. Naj o tem razmišljajo tisti, ki na volitve hodijo,” je sklenila.

Podani so naslednji predlogi za dopolnjevanje zakona o volitvah evropskih poslank_cev:

  • pri vsakih novih volitvah zamenjati spol prvouvrščene osebena strankini listi,
  • predpisati obvezno uporabo zadrge skozi celotno listo,
  • uvesti obvezni preferenčni glas ter doseči enako finančno in logistično podporo vseh kandidatov in kandidatk s strani političnih strank,
  • poslanko, ki izgubi sedež iz kateregakoli razloga, naj nadomesti naslednja ženska z najvišjim deležem preferenčnih glasov na listi,
  • dopolniti bi bilo tudi treba pravila enakopravnega medijskega pokrivanja kandidatk in kandidatov v kampanji in vložiti več v politično profiliranje in javno prepoznavnost potencialnih kandidatk od volitev do volitev, ne samo v kratkem času volilne kampanje.

Raziskava in povzetek raziskave so na voljo TUKAJ.