ONA VE, da to ni slovo - ONA VE - ONAVE Marta pozira 50 50

Idejna mati in nekdanja predsednica Združenja ONA VE Marta Kos je v novi Evropski komisiji (2024-2029) pod vodstvom Ursule von der Leyen pristojna za področje širitve EU, vključno z nadaljnjo podporo Ukrajini pri njenem spopadanju z rusko agresijo.

Marta je po uradni potrditvi komisije dejala, da čuti izjemno veliko odgovornost, saj je nalog veliko, širitev pa še nikoli doslej ni bila tako zelo pomembna. 

Ima veliko osebnih in poslovnih izkušenj in bo te nedvomno znala uporabiti pri oblikovanju politik, ki bodo vplivale na milijone ljudi v državah kandidatkah.

Marta pravi, da je pomembno poznati dejstva, kako stvari delujejo, a najpomembnejši so ljudje. “Če je med nami zaupanje, bomo lažje reševali težave in se lotili tudi najtrših orehov. Vedno je treba iskati skupno dobro, a se hkrati zavedati, da imamo ljudje kot tudi države tudi različne interese. Zato se moramo poslušati in slišati, se pogovarjati in iskati rešitve. V procesu širitve ne bo šlo le za države kandidatke, ki jih moramo pripraviti na vstop v EU. Delati bomo morali tudi z obstoječimi članicami Unije, da bodo na koncu dale zeleno luč za vstop novih članic. Evropska unija je skupnost 450 milijonov ljudi. To smo mi vsi,” je povedala za ONA VE.

Kot ženska na visokem položaju v Evropski komisiji bo spodbujala tudi večjo vključenost žensk v politike širitve in vodstvene strukture držav kandidatk. “Začelo se je že pri oblikovanju mojega kabineta,” je poudarila. “Od predsednice Ursule von der Leyen smo dobili navodila, da mora biti najmanj polovica žensk. V mojem kabinetu jih bo 81 %! Ker smo izbrali najboljše kandidatke in kandidate. Dala sem si zavezo, da se bom ob obiskih držav kandidatk, če se bo le dalo, vedno srečala z močnimi ženskami in jih spodbujala, da se še bolj vključujejo v politiko, tudi v evropsko. In vedno bom odprta za enakost spolov, na vseh ravneh.”

Povedala je tudi, da so jo izkušnje iz večletnega dela v Združenju ONA VE naučile, da ni dovolj, da imamo visoke cilje in vizije. Za razbijanje tradicionalnih ovir in tudi predsodkov, med katerimi so mnogi nezavedni, po njeni oceni potrebujemo zlasti tri stvari.

  • Dejstva, ker nam sicer ljudje ne verjamejo, kako nizka je zastopanost žensk v različnih segmentih naše družbe.
  • Kritično maso žensk, ki o tem ves čas govorijo, govorijo, govorijo. In so predvsem same zgled, kako je možno ravnati drugače.
  • Zavezništvo z moškimi, z vsemi spoli, ker je le tako možno delati družbene spremembe.

In še Martina misel za vse sedanje in prihajajoče Ovanejke.

“Ena od najtežjih stvari, ki sem jo morala narediti ob prevzemu nove službe, je bila odhod iz Združenja ONA VE. Izjemno težko mi je zapustiti skupnost Onavejk, s katero smo v kratkem času veliko dosegle. Pokazale smo, da lahko z drugačnim načinom, omejenimi finančnimi sredstvi, solidarnostjo in zavzetostjo delamo velike stvari: se povezujemo, dosegamo večjo prepoznavnost žensk v družbi, predvsem pa, da si vzamemo čas za druženje in podporo. To bom zelo pogrešala. Pogrešala bom vse vas! 

A ostale bomo povezane, samo na drugačen način. O tem sem prepričana!”

Srečno, draga Marta!

S tvojim odhodom in prevzemom funkcije evropske komisarke pridobivamo vse in vsi. 



“Moški se včasih res ne zavedajo, da so ženske ovire postavljene nekoliko višje. Da so posejane nekoliko bolj na gosto. In da nas včasih kamni ne čakajo samo na tleh, temveč jih tudi mečejo v nas ali za nami.”

Mateja Malnar Štembal