Nikoli ni prepozno za začetek - ONA VE - 200076b8390563b6ecc7 mateja malnar stembal 1

Predsednica Združenja ONA VE Mateja Malnar Štembal v uvodniku za marčevske Novice ONA VE ugotavlja, ženske pogosto same sebi postavljamo ovire, ko gre za izražanje dosežkov in vključenost v pomembne razprave. Prevečkrat se izogibamo pogovorom o enakosti, ker se bojimo, da bomo označene za preveč ambiciozne ali težavne.

Marec je mesec, ko ženske gledamo iz vseh lukenj in vogalov. Inflacija naših nastopov  je neverjetna. Kako bi bilo, če bi sogovornice v medijih in javnem prostoru prejemale vsaj polovico te pozornosti tudi skozi vse leto? Bi bilo vsega preveč?

V takem obsegu že mogoče, če pa bi bila ta pozornost porazdeljena na dvanajst mesecev, pa nikakor. Tudi naša nova podpredsednica Manca Dežman je ob zaprosilu za njen pogled na dogajanje ocenila, da enakost ne bi smela biti sezonska tema, ampak nekaj, kar mora biti stalno prisotno in v ospredju.

V tem mesecu pa sem opazila nekaj zanimivega. In skrb vzbujajočega.

Iz ženskih ust sem slišala, da zdaj pa že preveč govorimo o enakosti. Da dajmo to malo zaviti v celofan. Spremeniti naziv dogodka, da ne bo tako “ženski”. Da tako preveč opozarjamo nase. Da smo potem označene za težaven element v družbi.

Zakaj se ženske izogibamo pogovorom o svoji vključenosti in dosežkih? Ker nas skrbi, da bomo označene za preveč ambiciozne ali da nas ne bodo cenili, če bomo preveč izstopale? Ko se odločimo, da ne bomo preveč poudarjale teme enakosti in enakopravnosti, menim, da pristajamo na globoko zakoreninjene norme, s katerimi se (samo)omejujemo. 

Še vedno nas lahko skrbi, da polovica prebivalstva ni enakopravno vključena v odločevalske procese. Svetovni gospodarski forum (WEF) navaja, da ženske predstavljajo polovico svetovnega prebivalstva, vendar zasedajo le 26,5 % parlamentarnih in 22,9 % ministrskih položajev po svetu, kar ustvarja ekonomske razlike. Doseganje spolne enakosti v političnem vodstvu je ključnega pomena za reševanje neenakosti na trgu dela in povečanje globalnega BDP. Države, kjer je več žensk na vodstvenih položajih, sprejemajo močnejše politike enakosti spolov, kot so plačani starševski dopust in transparentnost plač, kar pomaga odpravljati plačne vrzeli in spodbuja ekonomsko pravičnost.

Spomnimo se, da za resnične spremembe potrebujemo moške. Kot aktivne sogovornike in zaveznike. Brez njihove pomoči in sodelovanja ne bo pravičnih sprememb.

Ženske pa moramo ostati pogumne pri izražanju svojih mnenj in dosežkov. Samo tako bomo spremenile percepcijo družbe, ki še vedno pogosto povezuje ženske s kolektivnimi dosežki, medtem ko moškim pripišejo individualne zasluge. 

Pomembno je, da se osredotočimo na to, kar imamo povedati, in na tisto, kar nas resnično postavi na enako raven – našo strokovnost, znanje in dosežke.

Naslednjič, ko vas mediji pokličejo za izjavo, recite DA. Če gre za nastop v studiu, se ne ukvarjajte s svojo pričesko. Vas bodo že uredile profesionalne roke, preden boste nastopili.

Nikoli ni prepozno začeti. In nikoli ne smemo odnehati. 

Predsednica Združenja ONA VE

Mateja Malnar Štembal

“Ženske moramo ostati pogumne pri izražanju svojih mnenj in dosežkov. Samo tako bomo spremenile percepcijo družbe, ki še vedno pogosto povezuje ženske s kolektivnimi dosežki, medtem ko moškim pripišejo individualne zasluge.”

Mateja Malnar Štembal