
O pomenu zgodnjega spodbujanja deklet
Na dogodku, ki smo ga organizirali skupaj s Focusom in Predstavništvom Evropske komisije v Sloveniji, smo znova ugotavljali, da je popularizacijo poklicev na naravoslovnih in tehničnih področjih treba začeti že od rojstva. Dekletom je treba omogočiti, da se igrajo, raziskujejo in razvijajo zanimanje za tehniko – da poskrbimo, da na strojni fakulteti ne bo več fantov z imenom Luka kot pa deklet.
O nevidnih strokovnjakinjah v medijih
Na RTV Slovenija smo predstavili rezultate svoje analize iz leta 2023, ki je pokazala, da moški predstavljajo 73 % virov informacij, ženske pa le 27 %. Kot opozarjamo že od ustanovitve ONA VE, imajo mediji pogosto težave pri pridobivanju strokovnjakinj za intervjuje, debate in soočenja. Zakaj? Tudi zato, ker ženske še vedno prepogosto dvomimo o sebi in svoji strokovnosti. Tudi o primernosti svoje pričeske.
Ko moški odprejo dogodek, nato pa odidejo
Na dogodku, ki ga je organizirala Sekcija podjetnic pri GZS, smo nekoliko privzdignile obrvi. Moški so namreč pripravili uvodne nagovore, nato prijazno odšli, me pa smo ostale v lastnem mehurčku in znova razpravljale o tem, zakaj ženskam manjka ambicij za podjetništvo, katere sistemske korake potrebujemo in kako si lahko med seboj pomagamo.
Ženske v razvitem svetu – in v Iranu
Na okrogli mizi Kluba diplomatov Slovenije pa nas je zadelo. Kaj vse imamo ženske v t. i. razvitem svetu in s kakšnimi grozotami se spopadajo ženske v Iranu. Me imamo glas, pa ga pogosto ne izkoristimo. Medtem pa drugje po svetu ženske za ta isti glas – ki ga nočejo utišati – plačujejo s svojim življenjem.
O vojni, trpljenju in pravičnosti
Petkov dogodek v organizaciji Evropskega parlamenta v Sloveniji in Slovenskega centra PEN nas je ganil do srca. Besede neutrudne dr. Anice Mikuš Kos o vojni in njenih posledicah so močno odmevale. Opozorila nas je tudi, da smo včasih krivični do moških v vojnah – o njih pogosto govorimo kot o agresorjih, ne pa kot o tistih, ki so sami “topovska hrana”, ki trpijo in prestajajo neizmeren strah.
In zdaj – od 9. marca naprej?
Drage ženske in moški!
Začnimo skupaj saditi in podarjati rožice enakosti.
Pravice, ki jih imamo danes, niso padle z neba – izborile so nam jih ženske pred nami.
Drage ženske!
Ko dobite priložnost za intervju, razpravo ali možnost, da izrazite svoje mnenje – ne dvomite toliko o sebi. Oborožite se s svojim znanjem in pozabite na pričesko (ko stopite v studio, bodo poskrbeli, da boste videti najbolje, kar se da).
Politični parket, medijski svet in poligon družbenih omrežij so še posebej neizprosni in kritični do žensk.
In to lahko spremenimo le skupaj – ko se ženskam ne bo treba braniti samim, ampak jim bodo v bran stopili tudi moški.
Danes naj ima zadnjo besedo moški.
Ne, dragi Aljaž Pengov Bitenc, so-kolumnist Siol.net – motiš se.
Sijajno je, da si na današnji dan napisal kolumno, čeprav meniš, da izpod moških prstov ne bo imela nikakršnega haska. V ONA VE smo prepričane, da se bomo enakosti začeli približevati takrat, ko bomo sodelovali – ko bodo tudi moški, tako kot ti, začeli tuliti v isti rog.
Namesto rožic si zato podarjajmo in širimo znanje in zavedanje o prebojnih ženskah, ki so nam izborile današnje pravice v še težjih časih.
To naj bo naše orožje.
V ONA VE ga imamo v obliki skoraj 600 strokovnjakinj na naši mreži onave.si in v obliki ponatisa knjige Pozabljena polovica, v kateri najdete 129 življenjepisov prebojnih žensk 19. in 20. stoletja. To naj bo naša rožica, ki nikoli ne uvene.
Zapisala: Mateja Malnar Štembal, predsednica Združenja ONA VE