Merimo, da ne govorimo na pamet - ONA VE - Slovenia 57

Predsednica Združenja ONA VE Mateja Malnar Štembal v uvodniku za majske Novice ONA VE poudarja pomen podatkov in merjenja spolne zastopanosti v medijih kot ključno orodje za razkrivanje neenakosti in spodbujanje sprememb.

Teden po prvomajskih praznikih je že zaradi post-prvomajskega sindroma eden tistih tednov, ko se zdi, da se svet vrti hitreje kot običajno. Tudi tokrat je bilo tako.

Ko so v ospredju še vedno vztrajali konflikti – od Ukrajine, Gaze do Sudana – smo dobili novega papeža Leona XIV., v za nas vedno pomembni Nemčiji je zaprisegla nova vlada pod vodstvom Friedricha Merza, v Sloveniji pa smo v tistem tednu govorili o dvigu izdatkov za varnost in obrambo, o pokojninski reformi ter obeležili osemdeset let konca druge svetovne vojne – ob dnevu zmage in dnevu Evrope.

In ravno ta teden, natančneje 6. maj, je bil v okviru raziskave Global Media Monitoring Project (GMMP) izbran za spremljanje pogostosti pojavljanja spola v medijih v 115 državah po svetu. Gre za najstarejšo in najobsežnejšo svetovno raziskavo o zastopanosti spolov v medijih, ki že 30 let vsakih pet let meri, kako slišani so ženski in moški glasovi. Rezultati iz leta 2020 so pokazali, da bo za zapolnitev povprečnega razkoraka v enakosti spolov v tradicionalnih novicah potrebnih še najmanj 67 let.

ONA VE je pod vodstvom dr. Alenke Jelen z Univerze v Stirlingu ter skupine študentk merjenje v okviru GMMP izvedla kot nacionalna koordinatorka. Slovenija je sicer v tej raziskavi doslej sodelovala le leta 2000. Takrat je bila pogostost pojavljanja žensk v slovenskih medijih (27,3 %) občutno manjša od pogostosti pojavljanja moških (72,7 %).

Tudi naša raziskava iz leta 2023 (prav tako pod vodstvom dr. Alenke Jelen) je pokazala skoraj identične odstotke.

In v že omenjenem majskem tednu smo raziskavo o reprezentaciji spolov v slovenskih medijih ponovili, hkrati pa je v Španiji, v sodelovanju z Universitat Pompeu Fabra, potekala podobna raziskava.

Rezultati vseh raziskav bodo znani pozno jeseni, a že zdaj slutimo znane vzorce – ženski glasovi so (pre)malo zastopani. Zelo verjetno se bo pokazalo, da se še vedno piše HIStory.

Pa vendar ne bi smeli pozabiti!

Moški in ženske nismo v vojni. Ne bi smeli nastopati eni proti drugim. V resnici si večina želi enakopravnosti in enakosti. A zdi se, da še vedno ne razumemo dobro, da nekoliko več enakosti za ene ne pomeni, da je je potem manj za druge.

Za zelo nazoren prikaz rada uporabim prispodobo sedenja na ozkih sedežih v letalu. Nekdo lahko sedi zelo na široko in tako jemlje prostor tistemu ob sebi. Lahko pa se sedi tako, da imata oba dovolj prostora – in se v njem tudi dobro počutita, delujeta in sodelujeta.

Predsednica Združenja ONA VE

Mateja Malnar Štembal

“Še ena pomembna ugotovitev: spletna platforma strokovnjakinj ONA VE je postala zelo uporabno orodje za kontaktiranje. Več novinark in novinarjev je priznalo, da jim je portal rešil marsikatero dilemo – ne le pri iskanju sogovornic, ampak tudi kot sporočilo uredništvu: poglejte, obstajajo.”

Mateja Malnar Štembal