Generalna skupščina Organizacije združenih narodov je 11. februar razglasila za mednarodni dan žensk in deklet v znanosti
Dan promovira udeležbo žensk in deklet v znanosti ter doseganje enakopravnih možnosti žensk znotraj znanstvene skupnosti.
Ali ste vedeli, da podatki OZN kažejo, da:
- ženske običajno prejemajo manjše raziskovalne štipendije kot njihovi moški kolegi in čeprav predstavljajo 33,3 % vseh raziskovalcev, je le 12 % članov nacionalnih znanstvenih akademij žensk;
- je na vrhunskih področjih, kot je umetna inteligenca, le ena od petih strokovnjakov (22 %) ženska;
- da imajo raziskovalke običajno krajše, slabše plačane kariere ter da jih pogosto spregledajo za napredovanje.
Po svetu je žensk znanstvenic le 29,3 odstotka, na ravni Evropske unije 41 odstotkov, v Sloveniji pa je po podatkih Statističnega urada RS delež žensk v raziskovalni dejavnosti za leto 2016 bil precej pod povprečjem EU, le 34,5 odstotka, leta 2019 pa še manj – 33,3 %.
V Združenju ONA VE menimo, da bi bilo treba javnostim postreči z informacijami o dosežkih slovenskih znanstvenic in jim dati glas in veljavo, saj si zaslužijo več pozornosti.
In to ne samo na njihov dan, 11. februarja. Zato smo medije obvestile o prihajajočem obeleževanju 11. 2., dneva žensk in deklet v znanosti.
Kot tudi, da smo ustanovili mrežo strokovnjakinj ONA VE prav z namenom, da medijem in organizatorjem dogodkov olajšamo iskanje sogovornic oziroma gostij.
Na naši spletni strani onave.si lahko najdejo številne zanimive strokovnjakinje-znanstvenice, ki se bodo rade volje odzvale povabilu za intervju, izjavo, pogovor.
Poskrbimo skupaj, da se jih bo bolj slišalo in videlo!