Podpredsednica Združenja ONA VE Mateja Malnar Štembal v uvodniku za novembrske Novice ONA VE ocenjuje, da vsaka razprava, vsak glas ženske v javnem prostoru in vsak moški zaveznik, ki podpira enakost, prinašajo spremembe in rušijo ovire, ki so ženskam pogosto postavljene višje in gosteje.
UN Women je organizacija Združenih narodov, ustanovljena leta 2010, ki se posveča enakosti spolov in opolnomočenju žensk. Pred kratkim so v obliki infografike postavili preprosto vprašanje. “Ali menite, da bi morale imeti ženske in moški enake pravice in priložnosti?”
“DA”
“Čestitamo! Ste feminist_ka.”
“NE”
“Poskusite znova.”
Infografika je poudarila osrednje sporočilo: feminizem je v osnovi prepričanje v enakost in enakopravnost spolov glede pravic in priložnosti. Poenostavljeno: feminizem ni klub sovražnic moških – lahko pa bi rekli, da je to klub za “fair play”! Klub za pošteno igro.
Živimo v času, ko postaja sodelovanje med različnimi deležniki ključnega pomena za dosego trajnostnih rešitev na mnogih področjih – od gospodarstva in znanosti do tehnologije in vsakdanjega življenja.
V ONA VE verjamemo v moč zavezništev. Zato lahko v našem logotipu prepoznate tudi ON VE. Moški zavezniki igrajo pomembno vlogo pri razbijanju stereotipov, odpravljanju neenakosti in ustvarjanju pogojev za enakopravno sodelovanje.
The Brussels Binder, nevladna organizacija s sedežem v Bruslju, ki se osredotoča na izboljšanje spolne uravnoteženosti v javnih razpravah, zlasti na področju politik in medijev v Evropi, je lani v sodelovanju z Robertom Bakerjem, ustanoviteljem in direktorjem Potentia Talent Consulting Limited, izvedla raziskavo o angažiranosti moških pri doseganju enakosti in enakopravnosti med spoloma. Roberta smo prosili tudi za odgovore na nekaj vprašanj za naš novičnik.
Zbrali so več kot 140 odgovorov, ki so razkrili pomembne podatke o sodelovanju moških pri prizadevanjih za enakost spolov, vključno z izzivi in koristmi, ki jih opažajo. Pokazalo se je, da moški, ki aktivno sodelujejo v prizadevanjih za enakost spolov, poročajo o višjem zadovoljstvu pri delu ter boljših vodstvenih in čustvenih sposobnostih. Vendar pa se tudi mnogi menedžerji srečujejo z ovirami, kot so strah pred spremembami, pomanjkanje zgledov, nezavedni predsodki in občutek, da enakost spolov ni njihova odgovornost.
Prav te ovire pogosto preprečujejo, da bi se moški bolj aktivno vključili kot zavezniki.
Moški se včasih res ne zavedajo, da so ženske ovire postavljene nekoliko višje. Da so posejane nekoliko bolj na gosto. In da nas včasih kamni ne čakajo samo na tleh, temveč jih tudi mečejo v nas ali za nami.
Morda smo še daleč od naprednih praks spremljanja uresničevanja enake zastopanosti, kakršno nam jo je ob nedavnem obisku predstavila novinarka in urednica švedskega časopisa Svenska Dagbladet, Hanna Österberg. V uredništvu namreč vsakodnevno spremljajo zastopanost moških in žensk v svojih člankih ter si prizadevajo za 40-odstotno zastopanost žensk. Ocenili so namreč, da je ob vsakodnevnem opominjanju večja verjetnost, da bodo uporabili več ženskih virov.
A vsak korak šteje.
Vsaka razprava, vsak glas ženske v javnem prostoru in vsak zaveznik, ki podpira enakost, nas pelje bližje pravičnejši prihodnosti.
Lajna gor ali dol – bodimo del rešitve.
Mateja Malnar Štembal
Podpredsednica Združenja ONA VE
“Moški se včasih res ne zavedajo, da so ženske ovire postavljene nekoliko višje. Da so posejane nekoliko bolj na gosto. In da nas včasih kamni ne čakajo samo na tleh, temveč jih tudi mečejo v nas ali za nami.”
Mateja Malnar Štembal