Mojca Štruc
Področja:
Uživam v preverjanju, spremljanju, predvsem pa v ustvarjanju zgodb, ki so pomembne za slehernika. Verjamem, da si moramo prihodnost narediti sami z vestnim in skrbnim delom danes.
Po izobrazbi sem univ. dipl. novinarka, na tem področju sem nabrala tudi nekaj delovnih izkušenj:
– že kot študentka sem v uredništvu tednika Naš čas in Radia Velenje pisala časopisne vesti in poročila, reportaže in intervjuje ter pripravila nekaj projektov preiskovalnega novinarstva in jih sklenila z objavo izsledkov. Za radio sem snemala ankete, reportaže in intervjuje.
– Po diplomi sem prevzela vlogo vodje radijskega projekta, sofinanciranega s strani Evropskega parlamenta, v okviru katerega sem skrbela za organizacijo dela in koordinacijo sodelavcev ter oblikovala radijske vesti, poročila, intervjuje in infotainment oddaje s kvizom za poslušalce. Oddaje sem v živo tudi vodila.
– Prek avtorskih pogodb sem tudi kasneje sodelovala s tednikom Naš čas, z revijo Mama in s spletnim časopisom za otroke Časoris.
V času oblikovanja družine sem se zaposlila na Škofiji Celje, kjer sem delala predvsem z mladimi, svetovala ljudem v stiski, pisala programe za prireditve in skrbela za pisarniško delo.
Septembra 2017 1.9.2017 sem odprla svoje podjetje.
Sodelovala sem s podjetjem Naš čas d.o.o., kjer sem pripravljala časopisne in radijske prispevke različnih žanrov, samostojno vodila in oblikovala otroško in upokojensko radijsko oddajo ter pokrivala reden termin radijskega moderatorstva. Priučila sem se tudi radijske tehnike, tako da sem v studiu delala sama. Med mojimi prvenstvenimi nalogami je bila pomoč urednici pri oblikovanju prenovljene programske sheme. V sodelovanju s Časorisom sem urednici pomagala pri izpeljavi nekaterih projektov, pripravljala pa tudi novinarske prispevke, zapisane na otrokom razumljiv način. Pripravila in vodila sem nekaj predavanj za odrasle na temo medijskega opismenjevanja. Z lastnim besedilom sem povezovala nekatere koncerte in dogodke.
6.1.2020 sem nastopila redno delovno razmerje na Ministrstvu za javno upravo, v takratnem Direktoratu za informacijsko družbo in informatiko, sektorju za informacijsko družbo (kasneje Direktoratu za informacijsko družbo, Sektor za razvoj informacijske družbe).
Zaposlena sem bila na projektu predsedovanja Slovenije Svetu Evropske unije, zato sem se primarno ukvarjala z evropskimi vsebinami s tega področja. Med drugim sem bila imenovana za članico medresorske delovne skupine za Akt o digitalnih storitvah (DSA) ter bila nosilka dogodka Konferenca na visoki ravni s področja umetne inteligence Od idej k dejanjem, ki ga je Ministrstvo za javno upravo organiziralo skupaj z Evropsko komisijo (DG CNECT).
Sodelovala sem pri strateški podlagi za digitalna inovacijska stičišča v Sloveniji in pozivu za Evropska digitalna inovacijska stičišča ter pri javnem naročilu za promocijo digitalizacije Slovenije in javnem razpisu za dvig rabe interneta. V posebej veliko veselje mi je bila možnost dela na področju digitalnih spretnosti ter pri nastajanju strategije Digitalna Slovenija 2030 (poglavje Digitalna vključenost).
Po sklepu predsedovanja Slovenije Svetu EU sem se zaposlila na Službi vlade Republike Slovenije za digitalno preobrazbo, v Sektorju za digitalno vključenost. Moja prva pomembna naloga je bila sodelovanje pri pripravi Zakona o spodbujanju digitalne vključenosti, trenutno pa veliko truda vlagam v izvedbo ukrepa digitalni bon in pripravo razpisa za izvajalce neformalnih izobraževanj s področja digitalnih kompetenc.
Po pooblastilu ministra sem hkrati tudi vodja Sektorja za strateško načrtovanje, v katerem se ukvarjamo s pripravo strategije informacijske družbe, evropskimi digitalnimi inovacijskimi stičišči, pametnimi mesti in skupnosti ter podatki (in akti s tega področja).